Siedzący tryb życia a wzdęcia. Poznaj najważniejsze zależności

utworzone przez | sie 13, 2024

Poruszając temat negatywnego wpływu siedzącego trybu życia na zdrowie, często wymienia się problemy zdrowotne takie jak otyłość, choroby naczyń i zaburzenia funkcjonowania stawów. Brak odpowiedniej dawki ruchu w ciągu dnia odbija się na zdecydowanie większej ilości tkanek i układów organizmu, w tym na sprawności pracy jelit. W jaki sposób siedzący tryb życia wpływa na powstawanie wzdęć?

Siedzący tryb życia a ucisk na narządy jamy brzusznej

Podczas pozycji siedzącej tułów ulega kompresji, a narządy jamy brzusznej są uciskane pomiędzy klatką piersiową a miednicą. Pokarm z żołądka do jelit trafia z opóźnieniem. Duże ciśnienie w jamie brzusznej podczas siedzenia spowalnia ruch jelit. Zalegające tam resztki pokarmowe są rozkładane przez enzymy trawienne z utrudnieniem. Wolny pasaż sprzyja ekspozycji spożywanych pokarmów na środowisko bakterii jelitowych, które przeprowadzają procesy fermentacyjne prowadzące do powstawania gazów.

Siedzący tryb życia a pogorszenie przepływu krwi

Brak ruchu jest czynnikiem pogarszającym ukrwienie tkanek organizmu, w tym narządów jamy brzusznej biorących udział w pasażu i trawieniu pokarmów. Gorzej ukrwiona trzustka wydziela enzymy trawienne z opóźnieniem, a wątroba wytwarza mniej kwasów żółciowych uczestniczących w obróbce tłuszczów. Spowolnione trawienie zwiększa ilość resztek pokarmowych mających kontakt z symbiotycznymi bakteriami jelitowymi wytwarzającymi gazy.

Siedzący tryb życia a błędy dietetyczne

Spędzanie większości dnia przy biurku w pracy lub w domu przed komputerem i telewizorem może rozregulować ośrodek głodu i sytości. Kiedy nie jesteś w ruchu, częściej sięgasz po przekąski między głównymi posiłkami w ciągu dnia. Nadmiar kalorii spowodowany podjadaniem słodkich i słonych przysmaków skutkuje przybieraniem na wadze, a otyłość sprzyja powstawaniu wzdęć. Sięganie po gazowane napoje zwiększa ilość gazów dostających się do jelit. [1]

Siedzący tryb życia – jak pomóc jelitom?

Kluczowe jest ograniczanie czasu spędzanego w pozycji siedzącej wówczas, gdy nie musisz tego robić. Wiele osób jednak nie ma takiej możliwości, ponieważ wymaga tego od nich ich praca. Tyczy się to głównie pracowników biurowych, ale także np. szwaczek, kasjerów i niektórych przedstawicieli zawodów medycznych. W jaki sposób wspierać pracę jelit i ograniczać wzdęcia?

  • Wykorzystuj każdą chwilę na ruch. Przerwy w pracy wykorzystaj na to, żeby przejść się po korytarzu lub zrobić kilka ruchów rozciągających. Wybieraj schody zamiast windy. Do pracy docieraj rowerem lub na pieszo, a jeśli nie jest to możliwe – parkuj samochód nieco dalej od firmy lub wysiadaj na wcześniejszym przystanku, żeby zapewnić sobie kilka minut szybkiego spaceru w ciągu dnia. Poza pracą przeznaczaj codziennie trochę czasu na aktywności ruchowe.
  • Zwróć uwagę na swoją dietę. Ustal harmonogram posiłków i się go trzymaj. Nie podjadaj między posiłkami. Unikaj produktów o potencjale gazotwórczym i wprowadź do jadłospisu błonnik.
  • Pij wodę. Odpowiednie nawodnienie przyspiesza pasaż jelitowy.
  • Zrzuć zbędne kilogramy. Pomoże Ci w tym dieta oraz aktywność fizyczna.
  • Zażyj leki na wzdęcia i uczucie pełności. Preparaty z symetykonem zwykle dość szybko pozwalają na uwolnienie się od dokuczliwych gazów. Stosuj je zgodnie z zaleceniami na ulotce dla pacjenta. [2], [3]

Ciało człowieka nie bez powodu jest stworzone do ruchu, ale we współczesnym świecie nie jest to takie oczywiste. Siedzący tryb życia to częsta przyczyna problemów żołądkowo-jelitowych, w tym wzdęć. Lepiej im zapobiegać, niż zmagać się z tą kłopotliwą dolegliwością.

Bibliografia

[1]       L. Zhang, O. Sizar, i K. Higginbotham, „Meteorism”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 1 lipiec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430851/

[2]       P. Gulbicka i M. Grzymisławski, „Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment”, Piel. Zdr. Publ., t. 6, nr 1, s. 69–76, 2016, doi: 10.17219/pzp/62045.

[3]       C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/