Migrena z aurą – czym jest i jak ją leczyć?

utworzone przez | sie 21, 2024

Migrena jest chorobą, która często dotyka młode, zdrowe osoby. Niestety jej napady mogą być tak silne, że często wyłączają chorych z aktywności zarówno społecznej, jak i zawodowej. Czasem ataki migreny dodatkowo poprzedza aura – specyficzny zestaw objawów wskazujących na zbliżający się ból głowy. Sprawdź, jak rozpoznać ten stan, a także jakie leki możesz zastosować, żeby złagodzić napad migreny z aurą.

Co to jest migrena?

Migrena to choroba przewlekła uwarunkowana genetycznie, która ujawnia się okresowo w postaci intensywnego bólu głowy. Jest on zwykle jednostronny, pulsujący i nasila się podczas aktywności fizycznej. Napady migreny towarzyszą choremu przez większą część życia, ale ich częstotliwość może być zmienna.

Dokładna przyczyna rozwoju migreny nie została poznana. Badania wykazały, że w czasie ataków uruchamiają się szlaki przewodzące ból w ośrodkowym układzie nerwowym, a także dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w tym obszarze. Ponadto wiele czynników może przyczyniać się do wyzwolenia napadu migreny, np.:

  • stres,
  • zmiany hormonalne,
  • bodźce sensoryczne (światło, dźwięk),
  • zmęczenie,
  • zmiany pogody,
  • niektóre pokarmy i napoje, np. czekolada, alkohol, tłuste potrawy, nabiał,
  • zaburzenia snu[1].

Aura przed migreną – jak ją rozpoznać?

Szacuje się, że aura pojawia się u ok. 15-25% chorych na migrenę. Jej objawy rozwijają się zwykle kolejno po sobie, a każdy trwa od 5. do 60. minut. Ponadto co najmniej jedna z dolegliwości występuje jednostronnie. Ból głowy pojawia się już w czasie aury lub w ciągu godziny od jej ustąpienia. Objawy, jakie mogą się pojawić w jej trakcie, to m.in.:

  • zaburzenia widzenia, np. mroczki, błyski światła, zwężenie pola widzenia, zniekształcenia obrazu,
  • mrowienie i drętwienie kończyn lub twarzy,
  • trudności z mówieniem,
  • zaburzenia ruchowe – problemy z równowagą, koordynacją, osłabienie mięśni.

Leki łagodzące migrenę z aurą

W leczeniu doraźnym napadu migreny najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), np. deksketoprofen. Działają one poprzez hamowanie aktywności enzymów cyklooksygenaz, które odpowiadają za produkcję prostaglandyn. Związki te uczestniczą m.in. w rozwoju stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. Deksketoprofen może dzięki temu zmniejszyć ból o natężeniu małym do umiarkowanego.

Do złagodzenia ataku migreny wskazane jest stosowanie leków w postaci rozpuszczalnej. Ze względu na szybsze wchłanianie w przewodzie pokarmowym, pierwsze efekty ich działania pojawiają się wcześniej. W przypadku deksketoprofenu możesz dodatkowo zastosować go na pusty żołądek, żeby przyspieszyć jego wchłanianie. Lek ten praktycznie nie podrażnia błony śluzowej żołądka, więc nie ma przeciwwskazań do przyjmowania go na czczo[2].

Oprócz NLPZ w łagodzeniu ataków migreny stosowane są też tryptany, które zwężają nadmiernie rozszerzone naczynia krwionośne z mózgu. Leki przeciwbólowe z grupy NLPZ najlepiej zastosuj od razu, jak tylko pojawią się objawy aury – w ten sposób możesz zmniejszyć nasilenie nadchodzącego bólu głowy. Z kolei tryptany powinny być przyjmowane tuż po ustąpieniu aury.

Częste i silne napady migreny to znak, że trzeba wybrać się do specjalisty. Leczenie doraźne może pomóc w łagodzeniu pojedynczych ataków, jednak dostępne są także terapie zmniejszające częstotliwość ich występowania. Lekarz, na podstawie wywiadu medycznego i badań, dobierze odpowiednie preparaty na receptę, które pomogą kontrolować chorobę.

[1] Stępień, A., Kozubski, W., Rożniecki, J., & Domitrz, I. (2024). Rozpoznawanie i leczenie migreny 2024 – aktualizacja rekomendacji – opracowanie Grupy Ekspertów Sekcji Bólu Głowy Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Ból, 25(1): 9-33.

[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.