Czy masaż może pomóc na problemy z nogami? Praktyczne wskazówki

utworzone przez | lip 16, 2024

Dolegliwości ze strony nóg to częsta przypadłość, która najczęściej dotyczy uczucia zmęczenia mięśni oraz obrzęków. Przyczyną może być przeciążenie organizmu spowodowane wyczynowym uprawianiem sportu, dłuższym niż zwykle chodzeniem oraz długie przebywanie w pozycji siedzącej i stojącej, np. w pracy. Czy masaż może przynieść ulgę w odczuwanych możliwościach? Kiedy jest bezpieczny? Jakie są przeciwwskazania? Sprawdź!

Masaż nóg – środki ostrożności

Mogłoby się wydawać, że masowanie skóry nie przynosi skutków ubocznych dla organizmu. Nic bardziej mylnego! Nacisk wywierany na skórę przenosi się na tkanki położone głębiej. Ponadto obrzęki skóry mogą sprawiać, że staje się ona tkliwa przy dotyku, więc przesuwanie dłońmi po nogach sprawia dalszy dyskomfort, zamiast pomagać. Dlatego pamiętaj, żeby nie poddawać masażowi obszarów nóg, na których znajdują się:

  • żylaki;
  • otwarte rany;
  • obszary zajęte silnym bólem (np. zerwany mięsień, uszkodzony staw);
  • obszary objęte stanem zapalnym.

Przeciwwskazaniem do masażu nóg jest również zastoinowa niewydolność serca, zakrzepowe zapalenie żył i zakrzepica żył głębokich. [1]

Masaż nóg – korzyści

Dobrze wykonany masaż nóg może pomóc znieść dolegliwości związane z bólem mięśniowym oraz obrzękami. Masaż łagodzi napięcie mięśni. Efekt relaksujący jest podobny do tego, które daje rolowanie. Ponadto poprawia krążenie krwi, usprawnia powrót krwi do serca przez żylne naczynia krwionośne i może zmniejszać obrzęki. Zmniejszenie obrzęków uzyskuje się również poprzez wpływ na układ limfatyczny i usprawnienie przepływu limfy.

Jak wykonać masaż nóg?

Nawet jeśli doskwierają Ci tylko bóle mięśniowe i obrzęki, powinieneś skonsultować ten problem z lekarzem, nim rozpoczniesz wykonywanie masażu nóg. Dlaczego? Za tymi z pozoru błahymi problemami mogą kryć się poważne schorzenia związane z utrudnieniem krążenia krwi i zakrzepami.

Warto odwiedzić fizjoterapeutę, który nie dość, że wykona na Tobie relaksująco-leczniczy masaż, to udzieli Ci cennych wskazówek co do tego, jak pracować z tkankami nóg w domu.

Najczęściej wykonywaną techniką jest tzw. masaż limfatyczny. Zawsze należy zabiegowi poddać całą kończynę – nawet jeśli obrzęk dotyczy tylko np. łydki. Masaż rozpoczyna się od okolicy pachwiny, a następnie dołu podkolanowego – ma to za zadanie udrożnienie okolic spływu chłonki. Dopiero potem należy kierować się od stóp w górę. Masując łydkę, należy kierować ruchy w okolicy dołu podkolanowego, a masując udo – w kierunku pachwiny. Warto używać olejków i balsamów do masażu.

Masaż nóg można także wykonać przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych aparatów do drenażu limfatycznego. Noga (lub obie nogi jednocześnie) wkładane są do mankietu (worka, rękawa), który składa się z kilku komór. Do komór wpompowywane jest powietrze, co umożliwia masowanie tkanek. Z takiego aparatu można korzystać u fizjoterapeuty, ale możesz go także zakupić do stosowania w warunkach domowych. [2]

Dolegliwości ze strony nóg – nie tylko masaż

Do zdrowia nóg powinno się podchodzić na poważnie i wielotorowo. Pamiętaj o profilaktyce zmian zachodzących w naczyniach żylnych – prowadź dobrze zbilansowaną dietę, nawadniaj się, nie pal papierosów i regularnie wykonuj aktywność fizyczną. Obrzęki nóg pojawiające się po całym dniu aktywności mogą świadczyć o początku problemów z żylakami. Możesz wówczas sięgnąć po lek przeciwobrzękowy z heparyną pod postacią żelu, który nie tylko może pomóc w zniesieniu opuchlizny, ale wykazuje także działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe.. [3]

Bibliografia

[1]       M. Kogan, Integrative Geriatric Medicine. Oxford University Press, 2017.

[2]       Y. Watanabe, M. Koshiyama, i N. Yanagisawa, „Treatment of Leg and Foot Edema in Women”, Women’s Health Open Journal, t. 3(2), s. 68–73, cze. 2017, doi: 10.17140/WHOJ-3-124.

[3]       „Heparyna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 21 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371