Jazda na rowerze a problemy z prostatą: jak dbać o zdrowie układu moczowo-płciowego?

utworzone przez | cze 17, 2024

Jazda na rowerze to jedna z najzdrowszych form aktywności wspierająca zdrowie całego organizmu. Pozwala na wzmacnianie mięśni, budowanie wydolności i poprawia krążenie krwi. Z długotrwałą lub intensywną jazdą na rowerze wiąże się ryzyko dla układu moczowo-płciowego – zwłaszcza dla mężczyzn.

Jazda na rowerze – jakie może mieć skutki dla męskiego układu moczowo-płciowego?

Podczas jazdy na rowerze wywierany jest nacisk na okolicę krocza. Siodełko roweru ma stały kontakt z tą okolicą, przez co blokuje swobodny przepływ krwi i uciska na nerwy. Po przejechaniu wielu kilometrów, zwłaszcza po nierównej nawierzchni, możesz odczuwać drętwienie lub dyskomfort okolicy narządów moczowo-płciowych. Może dochodzić też do mikrourazów tej okolicy, co sprzyja infekcjom intymnym.

W ramach badania Cycling for Health UK w latach 2012-2013 przeprowadzono obserwację ponad 5000 rowerzystów płci męskiej, którzy zgodzili się ujawnić informacje o swoim stanie zdrowia. Badanie nie wykazało związku z zaburzeniami erekcji i niepłodnością męską, lecz wykazało związek między intensywną jazdą na rowerze a chorobami prostaty. Potrzebne są dalsze obserwacje, ale wiadomo na pewno, że ten sport nie pozostaje bez wpływu na męski układ moczowo-płciowy. [1], [2]

Jazda na rowerze – wskazówki dla zdrowia prostaty

Kilka prostych działań pozwoli Ci na ochronę prostaty podczas jazdy na rowerze. Przede wszystkim upewnij się, że Twój rower jest dobrze dostosowany do Twojego ciała (wzrostu i masy) oraz do konkretnego rodzaju aktywności, którą będziesz wykonywał. W wyborze odpowiedniego sprzętu pomogą Ci pracownicy sklepów sportowych.

Zwróć uwagę na to, jak zbudowane i ustawione jest siodełko roweru. Jest to element, który możesz spersonalizować i w razie konieczności wymienić tylko je, a nie cały rower. Siodło rowerowe dla mężczyzn powinno mieć wycięcia i rowki, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie nacisku na krocze. Zmieniaj nachylenie siodełka w pozycji przód-tył i góra-dół tak, aby odnaleźć pozycję, która zmniejsza obciążenie narządów moczowo-płciowych.

Do jazdy na rowerze wybieraj dobrze dopasowane spodenki sportowe i bieliznę z naturalnych, przewiewnych materiałów. Po treningu szybko zdejmij przepocone ubrania i weź prysznic.

Nie porzucaj aktywności fizycznej!

Regularne wykonywanie umiarkowanych lub intensywnych ćwiczeń korzystnie wpływa na napięcie i pracę mięśni w organizmie oraz poprawia przepływ krwi. Aktywność fizyczna ma udowodnione działanie ochronne wobec wielu schorzeń, w tym na przerost i raka prostaty. Nie eliminuje całkowicie tego ryzyka, ale istotnie statystycznie je zmniejsza.

Jeśli odczuwasz dolegliwości związane z chorobami prostaty, to jazda na rowerze nie jest u Ciebie przeciwwskazana. Wystarczy, że zadbasz o prawidłowe leczenie schorzenia. Ze swoim lekarzem ustal terapię zmniejszającą nasilenie objawów z dolnych dróg moczowych. Sięgnij po lek na gruczoł krokowy, który jest oparty na preparacie ziołowym (np. z owocami palmy sabal) lub po preparat na receptę zawierający alfa-bloker lub inhibitor 5 alfa-reduktazy.

Bibliografia

[1]       A. Lamb, „Is there a link between cycling and prostate cancer?”, Trends in Urology & Men’s Health, t. 6, nr 1, s. 40–41, 2015, doi: 10.1002/tre.440.

[2]       M. Hollingworth, A. Harper, i M. Hamer, „An Observational Study of Erectile Dysfunction, Infertility, and Prostate Cancer in Regular Cyclists: Cycling for Health UK Study”, Journal of Men’s Health, t. 11, nr 2, s. 75–79, cze. 2014, doi: 10.1089/jomh.2014.0012.